Bawełna organiczna naturalnie najlepsza dla dziecka

Od tego co wdychamy, jemy i nosimy zależy jakość naszego życia. Mimo że nasza świadomość jest większa, coraz trudniej dokonywać właściwych wyborów – nawet poliester do złudzenia może przypominać w dotyku bawełnę. Dla naszych dzieci pragniemy wszystkiego co najlepsze, dlatego warto bliżej przyjrzeć się surowcom, z których są wytwarzane materiały przeznaczone dla dzieci, czy są one w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka.

Bawełna bawełnie nie równa. Bawełna to roślina, z której uzyskuje się surowiec do produkcji włókna. Jest uprawiana w blisko 80 krajach świata. Z racji, iż bawełna jest delikatna, jest także podatna na wszelkiego rodzaju szkodniki, przez co przewrotnie stosuje się specjalne środki chemiczne, które dodatkowo przyspieszają jej rozwój. Podczas gdy plantacje bawełny zajmują kilka procent ziem na świecie, do ich „ochrony” zużywa się ponad 30% pestycydów i sztucznych nawozów. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, iż środki używane w konwencjonalnej uprawie bawełny są niebezpieczne, szczególnie dla układu nerwowego dzieci i niemowląt. Dlaczego? Część chemikaliów pozostaje we włóknach bawełny, przez co w kontakcie ze skórą mogą powodować uczulenia, alergie a nawet astmy. Pracownicy plantacji, którzy pracują przy zbieraniu czy barwieniu bawełny często chorują na schorzenia skórne. W internecie znajdziemy mnóstwo materiałów z ukrytej kamery czy oficjalne filmy dokumentalne, przedstawiające prawdziwą twarz „szybkiej komercyjnej mody”.

Dodatkowo produkcja wymaga ogromnych ilości wody, która wraz z środkami przenika do gleby, zanieczyszczając ją i zaburzając ekosystem. Zatruta gleba to zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

 

bawełna organiczna

Bawełna organiczna to zaprzeczenie powyżej opisanego procederu. Uprawia się ją w sposób ekologiczny, przyjazny naturze. Do ochrony przez szkodnikami używa się naturalnych składników: kwas cytrynowy, czosnek, czy chilli. Odchwaszczanie, tak jak i zbieranie, odbywa się ręcznie. Wzrost bawełny dokonuje się w sposób naturalny, zgodny z cyklem natury. Brak ingerencji chemikaliów sprawia, że włókna bawełny są silniejsze, przyjemniejsze w dotyku i nie uczulają czyli – są bezpieczne dla dzieci. Co więcej do jej produkcji zużywana jest stosunkowo mała ilość wody.

Dlaczego lepsza jest bawełna organiczna?

  • Nie zawiera szkodliwych substancji i chemikaliów, przez co dziecko nie jest narażone na podrażnienia skórne.
  • Jest miękka i bardziej wytrzymała, przez co ubrania wykonane z bawełny organicznej są trwalsze i można je dłużej wykorzystywać.
  • Jest naturalnie barwiona przez co kolor utrzymuje się dłużej. Naturalne barwienie jest bezpiecznie dla skóry dziecka.
  • Jest odporna na wysokie temperatury.
  • Jej uprawa nie szkodzi środowisku – wykorzystywana jest znacząco mniejsza ilość wody niż na plantacjach komercyjnych.
  • Na plantacjach organicznych przestrzegane są prawa człowieka. Pracowniczy otrzymują godziwe wynagrodzenie, mają zapewnione odpowiednie warunki pracy.

Jak odróżnić bawełnę organiczną od „zwykłej” bawełny?

Bawełna organiczna jest wytrzymalsza, miękka w dotyku i trwalsza. Powinna posiadać certyfikat z plantacji, których uprawa jest wolna od środków chemicznych a ludzie pracują w bezpiecznych warunkach za godziwe pieniądze.

Poszukując ubrań z bawełny organicznej , szukajcie następujących oznaczeń:

Certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard – najważniejsze oznaczenie w branży; firmy posiadające ten certyfikat zapewniają wysoką jakość produktu od momentu produkcji po pakowanie i etykietowanie.

Certyfikat Naturtextil – niemiecki wyznacznik jakości 100% naturalnej i organicznej bawełny.

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 – certyfikat podkreślający jakość tkanin, przyznawany przez członków Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex.

Skomentuj