Spanie na lewym boku

Wypoczynek na lewej stronie ciała jest zlecany nie tylko przyszłym mamom, każdy z nas powinien wybrać tę właśnie pozycję. Dlaczego ma to znaczenie? Zacznijmy od tego, że ciało człowieka, choć zdawać by się mogło symetryczne to tak naprawdę nasz układ wewnętrzny nie ma z symetrią kompletnie nic wspólnego.

Badania wykazały, że spanie na lewym boku wpływa pozytywnie na wiele układów w naszym ciele i poprawia ogólne funkcjonowanie naszego organizmu.

Po lewej stronie naszego ciała znajduje się wiele ważnych organów, jak na przykład żołądek czy trzustka. Spróbujmy sobie wyobrazić sytuację kiedy nasz żołądek będzie pełny a my położymy się na prawym boku lokalizując go tym samym na górze. Wszystko co się w nim znajduje, z pomocą siły grawitacji zaczyna się przelewać.

U kobiet w ciąży może np.: stać się przyczyną równie znanej dolegliwości ciążowej – zgagi. Pozycja na lewym boku ułatwia również pracę nerek, co z kolei przekłada się na skuteczniejsze usuwanie produktów przemiany materii i nadmiaru płynów z organizmu. Wiele z Was zapewne zna problem z opuchlizną stóp?

Bez wątpienia jednym z ważniejszych organów zlokalizowanych po lewej stronie ciała jest serce. Układając się na lewym boku współpracujemy z siłą grawitacji jaka oddziałuje na nasz układ limfatyczny wspomagając odprowadzanie limfy. Leżąc w odpowiedniej pozycji pomagamy sprawniej pompować krew, także do łożyska! Ponadto zmniejszamy tym samym ryzyko występowania żylaków lub obrzęków nóg.

Poduszka ciążowa

O lewostronnym wypoczynku warto także pamiętać jeśli zdarza się, że wstając masz „ciemno przed oczami” lub odczuwasz chwilowe zawroty głowy. Nagłą zmiana pozycji przy jednoczesnym ucisku aorty może powodować chwilowe niedotlenienie organizmu. Możesz tego uniknąć odbarczając aortę i leżąc włąsnie na lewym boku!

A co stanie się jeśli jednak przyszła mama nie będzie w stanie zrelaksować się przyjmując pozycję na lewym boku? W prawidłowo przebiegającej ciąży nie stanie się absolutnie nic. Jednakże leżenie na plecach lub na prawym boku może spowodować ucisk żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa. Te pozycje utrudniają krążenie krwi w organizmie i tym samym mogą zmniejszyć dopływ krwi do serca, macicy i mózgu. W skrajnych sytuacjach te pozycje nagminnie przyjmowane przez przyszłą mamę w nocy mogą doprowadzić do omdleń lub niedotlenienia rosnącego w brzuszku dzidziusia.

Spanie na lewym boku ma szczególne znaczenie w przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej, gdy nacisk na żyłę jest zdecydowanie większy niż u kobiet oczekujących jednego dziecka.

Oczywiście wiele mam usypia na lewym boku, ale w trakcie nocy lub nad ranem budzi się na prawym boku lub na plecach. Nie można oczywiście kontrolować tego, jakie pozycje przyjmujemy śpiąc, ale z pewnością można próbować układać się do snu lub do odpoczynku w ciągu dnia na lewym boku. Zdecydowanie łatwiejsze będzie przyjęcie relaksującej pozycji, jeśli skorzystamy z poduszki ciążowej, która wygięta w cyfrę 9 idealnie zapewni nam podparcie naszej głowy, szyi i będzie stanowić idealną stabilizację dla rosnącego brzuszka przyszłej mamy.

Pamiętajmy jednak, że w ciąży należy zadbać równolegle także o inne aspekty przyczyniające się do poprawy komfortu.

Równie ważna jest dieta, aktywność fizyczna i kontrola ogólnego stanu zdrowia.

Skomentuj