Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel – nie ma się czego bać

Pierwsza kąpiel to ważne wydarzenie w życiu świeżo upieczonych rodziców i maluszka, który dopiero co przyszedł na świat.

Noworodki posiadają naturalną zdolność pływania i łatwo utrzymują się na powierzchni wody z racji wodnego środowiska, w którym przebywały przez ostatnie 9 miesięcy, tak więc to nie nasz noworodek stresuje się pierwszą kąpielą a jego rodzice.

Pierwsza najważniejsza rzecz przed przystąpieniem do kąpieli to przygotowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów tak, aby były w zasięgu naszych rąk i upewnienie się, że w pomieszczeniu, gdzie zamierzamy kąpać dziecko jest ciepło ( ok. 24 stopnie Celsjusza) i nie ma przeciągów. Woda w wanience powinna być delikatnie cieplejsza od temperatury ciałka naszego niemowlaka i powinna wynosić ok. 37 stopni Celsjusza.

Pierwsze kąpiele powinny być krótkie – początkowo ok. 2 -3 minuty.

Przed samą kąpielą, należy wstępnie przemyć buźkę dziecka, oczka i pupkę jednorazowymi wacikami zmoczonymi wodą przegotowaną lub solą fizjologiczną. Pamiętajmy, że każde oczko należy przemywać osobnym wacikiem, tak aby nie przenieść ewentualnych bakterii i zabrudzeń z jednego oczka do drugiego.

Maleństwo należy wkładać do wanienki powoli i ostrożnie. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • trzymając dziecko brzuszkiem do góry i zaczynając od zanużenia pupy i plecków
  • trzymajć dziecko brzuszkiem do dołu i zaczynając od zanużenia kolanek i brzuszka.

Ten drugi sposób jest mniej popularny, ale sprawdza się szczególnie w sytuacji kiedy nasze dziecko nie przepada za kąpielami. Wtedy dziecko ma większą kontrolę nad tym co się dzieje dookoła niego. Widzi wodę i nie będzie zaskoczony nagłą zmianą swojego położenia. W taki sposób najczęściej kąpie się dzieci kiedy są jeszcze w szpitalu.

Ważne jest abyśmy pewnie trzymali naszego maluszka. Z czysto praktycznych względów dobrze jest przekazać więc pałeczkę przy kąpieli naszemu partnerowi, który ma większe i silniejsze ręce i będzie stabilnym oparciem dla ciała naszego maleństwa.

Aby zapewnić dzidziusiowi maksymalny komfort możemy owinąć go w pieluszkę bambusową lub muślinową i razem z nią włożyć niemowlaka do wanienki tak, aby pierwsze zetknięcie ciałka dzidziusia z wodą była jeszcze bardziej łagodne.

Do mycia możemy używać myjki np. bawełnianej lub bambusowej albo dłoni. Myjąc dziecko zwróć uwage na fałdki i miejsca za uszami, te miejsca wymagają szczególnej pielęgnacji.

Wyjmując dzidziusia z kąpieli warto zabdać o zminimalizowanie wychłodzenia. Nikt nie lubi tego uczucia :)

Najlepiej jeśli od razu po wyjęciu z wanieki przytulisz dziecko do siebie i owiniesz w ręcznik. W tym celu powstały specjalne ręczniki z funcją fartuszka, które chronią Twoje ubranie i pozwalają jednocześnie w łatwy sposób otulić dziecko od razu po wyjęciu z wanieki.

IMG_8820_m

Ręczniki dla dzieci wykonane są z wyjątkowo delikatnych materiałów. Dostępne są np ręczniki bambusowe, które momentalnie osuszają ciało lub ręczniki bawełniane, które mają bardzo puszystą strukturę. Mogą być duże i małe. Wybierz taki, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Ważne, aby pamiętać, że skórę dzidziusia należy osuszać delikatnie uciskając poszczególne części ciała a nie pocierając. Kończąc kąpiel możemy wysmarować skórę dzidziusia delikatnym kremem lub oliwką. Teraz nie pozostaje nic innego jak ubrać naszego dzidziusia i nakarmić.

Freinds by Poofi - ręcznik

Podsumowując, wyprawka, którą kompletujemy przed przyjściem dzidziusia na świat powinna zawierać niezbędne akcesoria do kąpieli takie jak:

– wanienka (może być na stelażu – wolnostojąca), opcjonalnie wiaderko do kąpieli,

– termometr do wody

– pielucha bambusowa lub muślinowa do otulenia dzidziusia w kąpieli i po niej,

– ręcznik z frotte bawełnianej lub bambusowej z kapturkiem, mały lub duży,,

– emulsja do kąpieli

Skomentuj