Łóżeczko noworodka – spokój i harmonia

Przygotowując wyprawkę dla dziecka, rodzice dużo uwagi poświęcają wyborowi łóżeczka i akcesoriów pościelowych. O ile łóżeczko zdaje się być zakupem oczywistym, o tyle zestaw pościeli czy ochraniacza na szczebelki – już niekoniecznie. Dlaczego? Przeczytajcie na co naszym zdaniem zwrócić uwagę przygotowując wyprawkę dla maluszka.

Łóżeczko – w dzisiejszych czasach rodzice mają ogromny wybór mebli dziecięcych. Wiele z nich zachwyca designem i funkcjonalnością. Rodzice mogą wybierać pomiędzy klasyką, nowoczesnością, a nawet baśniowymi kompozycjami stworzonymi dla prawdziwych księżniczek. Wybierając łóżeczko należy zwrócić uwagę, nie tylko na styl i jakość wykonania, ale przede wszystkim na to czy łóżeczko jest bezpieczne.

Ważnymi elementami są:

  • Regulowana wysokość dna łóżeczka – co najmniej 2 poziomy wysokości materaca. W początkowych miesiącach, kiedy dziecko jeszcze nie siedzi samodzielnie, dno łóżka można ustawić na najwyższym poziomie, wówczas rodzice mogą w prosty sposób, bez pochylania się odłożyć dziecko do snu. Wraz z rozwojem dziecka, jego wzrostem, łóżko można dostosować, obniżając materac, w ten sposób tworzymy bezpieczny „kojec” do snu, zabawy, odpowiedni także dla dzieci, które podciągają się do stawania lub potrafią samodzielnie stać.

  • Łóżeczko powinno mieć również możliwość wyjęcia dwóch szczebelków lub możliwość zdemontowania całego boku, aby umożliwić starszakowi samodzielne wyjście. Szczebelki powinny być oddalone od siebie nie więcej niż o 6 cm aby zminimalizować ryzyko utknięcia główki dziecka pomiędzy nimi.

    Dobrze dobrane łóżeczko może posłużyć rodzicom nawet 3 lata.

 

spiworek

 

Kołyska/ kosz mojżesza – wielu rodziców decyduje się na zakup jednego z tych produktów ze względu na wygodę ich użytkowania. Rozmiary, zarówno kołyski, jak i kosza mojżesza, ich „mobilność” często stają się idealnym rozwiązaniem na pierwsze miesiące życia dziecka (do okokoło 6 miesiąca) Nie wszystkie mamy chcą od razu odkładać noworodka do łóżeczka stojącego w oddali od ich łóżka. Chcąc mieć swoje dzieciątko bliżej siebie ustawiają kołyskę, czy właśnie kosz mojżesza ciesząc się bliskością i bezpieczeństwem. Stosunkowo krótki okres przydatności kołysek sprawia, że nie są one aż tak popularne jak łóżeczka. Jednak można skorzystać z rozwiązania pośredniego: tzw. łóżeczek dostawnych.

Łóżeczko dostawne jak nazwa wskazuje, dostawia się do łóżka rodziców, na wysokość ich materaca. Na łączeniu materacy łóżeczko ma otwartą przestrzeń, z drugiej strony jest zabezpieczone szczebelkami. Bliskość rodzica jest dla dziecka ogromnie ważna. Warto o tym pamiętać urządzając pokoik dla dziecka.

Materac – nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na skład wypełnienia – najlepiej gdyby materac był antyalergiczny, oddychający i na tyle elastyczny, aby dopasowywał się do ciałka śpiącego na nim dzidziusia. Materac jest niezwykle istotnym zakupem, gdyż noworodek spędza na nim znaczną cześć czasu w ciągu doby.

Po wyborze rodzaju spania następnie należy zwrócić uwagę na przygotowanie wyprawki pościelowej.

Prześcieradło najlepiej jeśli będzie z gumką. Takie rozwiązanie jest po prostu komfortowe w użytkowaniu. Wygodnie się je nakłada, zawsze idealnie leży i nie trzeba go poprawiać. Najlepiej oczywiście jeśli jest bawełniane, delikatne i miękkie.

Kołderka – tak, ale nie od razu. Kołdra (tym bardziej poduszka!) to zbyt skomplikowany produkt dla noworodka. Kołderki są zalecane w późniejszym okresie życia, można ich używać od około 3 miesiąca życia dostosowując rozmiar pościeli do wieku i stanu zdrowia dziecka. Początkowa pościel, od 3 miesiąca życia nie powinna być większa niż 65×70 cm, dla starszych dzieci (około 6 miesięcy) zaleca się rozmiar 80x100cm, dla rocznego dziecka 90×120 lub 100x135cm. W początkowym okresie życia lepiej sprawdzi się śpiworek, rożek czy ciepły kocyk.

Poduszka – nie jest konieczna, a wręcz nie jest zalecana przy noworodkach. Użycie bowiem niewłaściwej, zbyt wysokiej poduszki może doprowadzić do późniejszych wad postawy. Poduszki utrudniają przekręcanie główki i mogą także stanowić zagrożenie. Jeśli chcemy zapobiec ulewaniu pokarmu, warto ułożyć materacyk pod odpowiednim kątem, zastosować poduszkę typu „klin” lub układać dziecko na boku.

Ochraniacz na szczebelki jest częstym elementem pościelowym, montowanym na łóżeczko zaraz po jego skręceniu, naszym zdaniem jest on zbędny, a wręcz niewskazany w początkowym okresie życia dziecka. Pamiętajmy, że noworodek nie wykazuje zbyt dużej aktywności fizycznej, z reguły sypia w jednej pozycji. Stosowanie ochraniacza w pierwszych tygodniach życia dziecka pełni rolę estetycznego ogranicznika dopływu powietrza. Zdemontujmy go do czasu aż nasze dziecko faktycznie będzie go potrzebować (około 5-6 miesiąc życia) Wtedy jak najbardziej przyda się on do amortyzacji lekkich uderzeń oraz zabezpieczy przestrzenie między szczebelkami przed wkładaniem tam kończyn.

Łóżeczko oraz jego wyposażenie powinno być minimalistyczne, zawierać tylko to co jest niezbędne dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa noworodkowi. Pamiętajmy także, że inaczej przygotowuje się łóżeczko dla maleństwa a inaczej dla starszaka. Przestrzeń wokół dziecka powinna być dostosowana do jego wieku i zmieniać się wraz z jego potrzebami rozwojowymi, a miejsce snu powinno być dla niego azylem.

Skomentuj