Karmienie niemowląt po 7 miesiącu

Dieta niemowląt po 7 miesiącu życia

Po ukończeniu przez dziecko siódmego miesiąca życia nadal podstawą jego diety powinno być mleko mamy. Takie wytyczne przedstawia Światowa Organizacja Zdrowia oraz Amerykańska Akademia Pediatrii. Mleko mamy to nie tylko idealne pożywieniem dla dziecka, ale także stanowi najlepsze  zabezpieczenie delikatnego układu pokarmowego dziecka podczas ekspozycji na nowe pokarmy. Karmimy nadal na żądanie zgodnie z potrzebami dziecka. Mleko mamy może być też w tym okresie najczęściej podawanym napojem.

Zmiany w diecie dziecka.

Jeden posiłek mleczny zastępujemy na stałe  pokarmem stałym.

Około 8 miesiąca możesz spróbować podać dziecku łyżeczkę soku z kapusty kiszonej. Jeżeli pojawi się wokół ust zaczerwienienie poczekaj miesiąc zanim podejmiesz następna próbę.

Nadal unikaj alergenów takich jak orzeszki ziemne, sezam, kiwi (niewskazane do trzeciego roku życia), ryb jeżeli w rodzinie są przypadki alergii, soi, owoców cytrusowych, białka jajka.

Między siódmym a dziewiątym miesiącem życia do diety maluszka wprowadzamy gluten. Instytut Matki i Dziecka zaleca wprowadzenie glutenu po 9 mies. życia dzieciom karmionym piersią.

Co to jest gluten?

Gluten jest substancją która zawarta jest w produktach z pszenicy, żyta i jęczmienia. Ekspozycja na gluten stanowi ważny etap w rozszerzaniu diety i nie należy go pomijać. Gluten odgrywa istotną rolę w rozwoju choroby trzewnej – celiakii. jest to choroba która dotyka osoby z predyspozycją genetyczną i powoduje poważne schorzenia i dolegliwości których źródłem są zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego, a co za tym idzie nieustające wyniszczanie organizmu.

Gluten należy wprowadzać w obecności mleka mamy. Mleko mamy odgrywa w procesie ekspozycji na gluten ogromną rolę protekcyjną gdyż redukuje toksyczne działanie glutenu.

Jak wprowadzić gluten?


Gluten zaczynamy wprowadzać w małych ilościach raz dziennie, a ekspozycja powinna trwać min. 8 tygodni. Zaleca się , żeby ekspozycję przeprowadzić w ciągu ok 4 miesięcy.

Ok 3- 4 g kaszki glutenowej (pół łyżeczki do herbaty) dodajemy dziecku do posiłku raz dziennie. Po około miesiącu podajmy całą łyżeczkę kaszki glutenowej.

Może to być błyskawiczna kaszka z glutenem albo gotowana kasza np. manna. Dzieci karmione piersią najlepiej jak otrzymują gluten połączony z mlekiem mamy w ilości 3 – 4 g glutenu na 100ml mleka, podane na łyżeczce lub butelką. W innym przypadku najlepiej wymieszać gluten z mlekiem w butelce lub z przecierem owocowym albo zupką jarzynową.

Mamy bardzo często zapoznają swoje maluszki z glutenem poprzez podawanie piętki chleba lub bułki do ssania i żucia. Nie można jednak wtedy jednoznacznie powiedzieć czy ekspozycja była wystarczająca lub też czy nie była zbyt mała. Do chrupania i żucia polecamy natomiast bezglutenowe chrupaki kukurydziane oraz ryżowe bez dodatku cukru i soli.

Zalecane jest kontynuowanie karmienia piersią przez przynajmniej 2-3 miesiące od ukończenia ekspozycji na gluten.

Ja sam!

Dziecko które wchodzi w ósmy miesiąc życia zaczyna odkrywać przyjemność z samodzielnego wkładania sobie przekąsek do buzi. Należy pozwolić dziecku udoskonalać tą umiejętność bacznie jednak pilnując go aby się nie zakrztusiło zbyt dużym kawałkiem jedzenia. Nie wolno pozwalać dziecku na bieganie czy skakanie z jedzeniem w rączce. Dziecko nie powinno jeść na leżąco ani na półleżąco.

Takie samodzielne jedzenie pozwala na kształtowanie się poprawnych nawyków żywieniowych, poznanie pojęcia sytości i samokontroli ilości spożywanego pokarmu.

Niektóre przekąski które może polubić Twoje dziecko to:

 • chrupki kukurydziane lub ryżowe bez cukru i soli najlepiej z upraw niemodyfikowanych genetycznie
 • ugotowane kluseczki makaronowe o różnych kształtach
 • ugotowana marchewka
 • ugotowana fasolka szparagowa (uwaga na gazy)
 • banany
 • suszone jabłka
 • pałeczki sera żółtego

po ok 4 tyg. ekspozycji na gluten możemy podawać:

 • biszkopciki dla niemowląt
 • chleb

Dobry posiłek trzeba popić!

Dzieci karmione piersią otrzymują najlepszy napój w postaci mleka mamy, ale po ukończeniu 7 miesiąca życia można juz spróbować podawać dziecku napoje w kubkach dla niemowląt. Specjalne kubki-niekapki dostępne na rynku, albo „pochyłe” kubki do picia typu doidy cup są idealnym rozwiązaniem, które zastępuje butelkę, która na dłuższą metę jest niekorzystna dla rozwoju żuchwy dziecka i zdrowia ząbków. Poza powyższym podawanie kubka-niekapka nie powoduje zaniku odruchu ssania u niemowląt karmionych piersią.

Nie zraź się jeżeli pierwsze próby podania napojów w kubku niekapku nie przyniosą spektakularnego sukcesu. Z początku dziecku musi się przyzwyczaić do nowego sposobu podawania płynów oraz nauczyć jak pić żeby się nie zalać napojem.

Zadbaj o to żeby po każdym posiłku kubeczek-niekapek dokładnie umyć. Rozbierz wszystkie części i umyj w ciepłej wodzie. Nawet jeżeli podawałaś dziecku jedynie wodę to części kubka trzeba dobrze oczyścić.

Jaki ten kubek?

Pierwszy kubek niekapek powinien mięć miękką końcówkę i boczne uchwyty żeby dziecko mogło łatwo złapać kubeczek w obie rączki. Z początku dziecko może żuć i podgryzać kubek ale nie zniechęcaj się. Daj dziecku czas na naukę korzystania z kubka – zachęcaj do prób.

Dobrym rozwiązaniem są też kubeczki z miękka słomką.

Kiedy Twój maluszek sprawnie i chętnie będzie posługiwał się kubkiem z miękką końcówką zaproponuj mu kubeczek o twardym ustniku lub otwarty „pochyły” kubek.

Znowu będziesz musiała cierpliwie poczekać aż dziecko zaakceptuje zmianę ale zwykle następuje to szybciej niż przy przejściu z butelki / piersi na kubek miękki. Pamiętaj żeby nie pozostawiać dziecka z kubkiem samego ani nie kłaść go spać z kubkiem w ręku. Absolutnie nie wolno zostawiać dziecka z kubkiem pijącego ani poić na leżąco.

Jeżeli używasz kubka typu Doidy Cup to zawsze bądź blisko i kontroluj sytuację.

Nie unikniesz na pewno zalania się przez dziecko, a być może zalane będzie i krzesełko i dywan pod nim! Nie denerwuj się – niebawem Twój maluszek nauczy się jak sobie radzić z tym nowym wyzwaniem.

Przypraw mi to mamo!

Wszyscy lubimy smaczne i dobrze doprawione jedzenie – dzieci też. Pamiętaj że dla dziecka smaczne oznacza co innego niż dla ciebie. Dlatego nadal nie używaj soli ani cukru – są one zbędne Twojemu dziecku. Jest cała gama przypraw i ziół które sprawią, że Maluszek rozsmakuje się w Twoich potrawach.

Na początek przypraw mu zupkę majerankiem, możesz wypróbować też koperek i kminek. W dziewiątym miesiącu możesz wprowadzić tymianek i cząber (który przeciwdziała gazom i jest idealną przyprawą do fasoli oraz grochu i innych wiatropędnych potraw). Spróbuj podać dziecku potrawy z bazylią i rozmarynem. Jeżeli dziecko nie jest alergikiem możesz też zacząć dodawać oregano.

8 i 9 miesiąc życia
warzywa
por
seler
burak
(chyba, że wystąpiła
alergia w rodzinie)
jarmuż
szparagi
cebula
szpinak
sok z kapusty
kiszonej
owoce
śliwki
czereśnie
brzoskwinie
winogrona
mango
banany
rodzynki
jeżyny
borówki
amerykańskie
arbuz
produkty zbożowe
kasza gryczana
niepalona
kaszka krakowska
amarantus
jęczmień
przyprawy
majeranek
kminek
koperek
tymianek
cząber
estragon
bazylia
rozmaryn
oregano
nowość – gluten
3-4 g kaszki glutenowej
(ok pół łyżeczki)
na 100ml mleka mamy
raz dziennie przez ok miesiącnastępnie 8g kaszki
na 100ml mleka mamy
raz dziennie przez min. miesiącnastępnie karmienie piersią
przez min. 2 miesiące
po zakończeniu ekspozycji

Komentarze

 1. czesia

  m oja 8-m coreczka nie moze oderwac sie od cytryny i co wy na to

  Odpowiedz

Skomentuj