Jak wybrać poduszkę do spania w ciąży?

Mama w ciąży nigdy nie będzie narzekała na nadmiar poduszek do spania. Dlatego ogromną pomocą jest przeznaczona do tego specjalna poduszka ciążowa.

Poduszka do spania w ciąży Poofi

Taka poduszka idealnie dopasuje się do naszej niecodziennej sylwetki. Dzięki jej pomocy nie tylko nie musimy obkładać się z każdej strony małymi poduszkami, które zazwyczaj będą uciekać spod ciała, ale takżę zadbamy o prawidłowe odciążenie stawów biodrowych i kręgosłupa. Dobrej jakości poduszka do spania znacznie poprawi komfort naszego snu.

Ważne jednak, aby przed jej zakupem zrobić rozeznanie i wybrać tą naprawdę wygodną.

Jak to zrobić?

W poduszce ciążowej bardzo ważne jest kilka czynników:

– rodzaj wypełnienia

– twardość (ilość wypełnienia)

– wielkość i kształt oraz profil

dziewiątka PoofiWypełnienie. Jeśli chcemy, aby nasza poduszka służyła nam długo,  także na kolejną ciąże  oraz ciąże przyjaciółek to z pewnością powinniśmy zainwestować w wypełnienie z włókna silikonowego lub poliestrowego. Włókna te mają wysoką sprężystość, nie zużywają się. Są hipoalergiczne  W poduszkach ciążowych często stosowane są też wypełnienia sypkie np. kulki styropianowe.  Jest to dość powszechny i najtańszy rodzaj wypełnienia. Kulki styropianowe z jednej strony dobrze się układają pod ciężarem ciała, ale z drugiej bardzo szybko się zużywają i nie  ma ich jak uzupełnić. Styropian jest także dość głośny (szeleści  na skutek ocierania się o siebie kuleczek) często nie Jeśli postanowisz jednak zakupićpoduszkę z takim wypełnieniem, zwróć uwagę czy w poduszce jest przygotowana kiszonka do uzupełnienia wypełnienia oraz czy poduszka ma pokrowiec wykonany z naturalnej tkaniny, która umożliwi cyrkulację powietrza (styropian szybko sie nagrzewa i  dobrze izloluje ciepło)

Najwygodniejsze wypełnienie to takie, które jest sprężyste, hipoalergiczne, ciche, i nie będzie się odkształcać czyli włókna poliestrowe zwane też kulkami silikonowymi. Są to takie spiralne kuleczki wykonane z włókien, które pod naciskiem zachowują się jak puszyta sprężyna.

wypełnienie silkonowe

Powszechne są też naturalne wypełniacze typu pierze lub łuska gryki.

Łuska ma podobne własciwości jak styropian- też jest sypka i dobrze się układa. Niewątpliwie jest lepszym rozwiązaniem od styropianu, ale warto też wiedzieć, że łuska jest twarda i przy zbyt silnym wypchaniu jest po prostu niewygodna.

 Twardość/ miękkość poduszki ciążowej

Każdy śpioch wie, że twardość poduszki jest nie bez znaczenia. Są tacy którzy lubią spać na dwóch poduszkach, są i tacy, którzy mają  płaska poduchę lub w ogóle jej nie posiadają. Ponieważ właściwa poduszka ciążowa jest używana na długości całego ciała lub jego znacznej części, powinna mieć różne twardości – twardą w nogach, aby dobrze i pewnie stabilizować biodra, oraz miękką w pozostałej części- aby zapewnić komfortowy wypoczynek dla każdego użytkownika ( zalecana także dla osób z bólami kręgosłupa lub bioder)

W dolnej partii poduszka ciążowa powinna być solidnie wypchana, tak aby ciężar  spoczywającej na niej nogi nie ugiął wypełnienia na płasko (poduszka powinna zapewniać na tyle duży kąt separacji, aby odciążyć stawy biodrowe) Z drugiej jednak strony poduszka do spania w ciąży powinna być miękka pod głową- tak aby każdy mógł ją dopasować do siebie- jedni będą zadowoleni, inni będą mogli podłożyć kolejną poduszkę lub jaśka. Pod brzuchem poduszka ciążowa powinna być miękka, tak aby każdy kształtny brzuszek potrafił się w niej ułożyć.

 Kształ i wielkość

Poduszka do spania w ciąży Poofi

W poduszkach ciążowych jest dośc szeroki wybór kształtów i rozmiarów. Mamy kilka opcji- są takie poduszki, których możemy używać między uda ( tzw. kliny) lub np. pod brzuch i między uda (tzw. Bumerangi) są też takie,  w których można się zatopić od stóp do głów ( w kształcie litery U)  oraz inne, które dają wsparcie zarówno pod brzuch, nogi jaki i plecy- a jednocześnei zajmują niewiele miejsca. Te ostatnie są chyba najbardziej uniwersalne. ( np. poduszka ciążowa w kształcie cyfry 9 lub litery C)

Poduszka w kształcie cyfry 9   jest najnowszym projektem poduszki ciążowej. Została zaprojektowana w taki sposób, aby wspomóc przyszłą mamę w leżeniu na lewym boku i odciążyć ją od ciągłego i nie wygodnego poprawiania się i przekręcania z boku na bok. Poduszka ciążowa w kształcie 9 tzw. “dziewiątka” daje wsparcie na całej linii ciała-także na plecach, aż do samej talii, dzięki czemu mama może swobodnie zmienić pozycje z lewobocznej na pośrednią: “bok-plecy” uzyskując niezwykle komfortowe wsparcie  pod plecy. W tej pozycji mamy pewność, że prawy bok nie jest obciążony, a mama może cieszyć się zmiana pozycji i dalej spać w wygodnej dla niej pozycji.

 

Skomentuj