Dlaczego warto karmić piersią?

Każda mama z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że żadna mieszanka mleczna nie jest w stanie zastąpić dziecku  karmienia piersią. Jest to naturalny i zalecany sposób żywienia niemowląt, przez conajmniej 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Karmienie piersią to także magiczne chwile między mamą i dzieckiem.

Dlaczego mleko mamy ma tak duży wpływ na rozwój dziecka?

Mleko mamy pokrywa 100% zapotrzebowania dziecka na składniki mineralne i odżywcze, ma unikalny skład, który dostosowuje się do wieku dziecka, znajdują się w nim liczne przeciwciała, które zapewniają dziecku ochronę już od pierwszych chwil życia. Przeciwciała pomagają dziecku nie tylko zwalczać drobnoustroje chorobotwórcze, ale także przyczyniają się do rozwoju “dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym i stymulują prawidłową pracę układu trawiennego (mniejsze ryzyko wystąpienia kolki, biegunki). W mleku kobiecym znajduje się także dużo aminokwasów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które w dużym stopniu wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka. Mleko mamy to także ochrona dziecka przed cukrzycą. Laktoza zawarta w pokarmie bardzo wolno się rozkłada i stopniowo uwalnia energię, dzięki czemu nie występują nagłe wahania poziomu cukru we krwi. W mleku mamy jest także optymalnie dobrana ilość wapnia, fosforu i magnezu, czyli czynników zapewniających dziecku właściwy rozwój układu kostnego.

Ponadto:

  • układ odpornościowy dziecka rozwija się szybciej i jest mniej narażony nie tylko na infekcje (w tym zapalenie ucha) ale także na wystąpienie dziecięcych chorób nowotworowych
  • cholesterol zawarty w mleku mamy wspomaga rozwój tkanki nerwowej (m.in. mózgu) i wpływa korzystnie na poziom IQ
  • ssanie piersi pomaga zminimalizować ryzyko leczenia ortodontycznego
  • dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego (zapalenie płuc, astma) oraz choroby serca

Karmiąc dziecko piersią masz pewność, że dajesz mu dokładnie to czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Droga Mamo, jeśli chcesz karmić swoje dziecko piersią, ale z jakiś przyczyn masz trudności z karmieniem, czujesz się zmęczona i zastanawiasz się nad szybszym odstawieniem dziecka od piersi, proponujemy spróbować porozmawiać z doradcą laktacyjnym. To doświadczeni konsultanci, którzy często jednym zdaniem potrafią rozwiązać cały problem. Wiele kobiet ma problemy laktacyjne, jednak przy odrobinie pomocy udaje się te problemy rozwiązać. W Polsce powstaje coraz więcej organizacji wspierających mamy karmiące, znajdziesz tam osoby które chętnie doradzą i pomogą.  Tutaj znajduje się lista poradni laktacyjnych i kontaktów do doradców, gdzie możesz zgłosić się z prośbą o pomoc. Problemy nie muszą oznaczać zakończenia karmienia.

Karmienie piersią nie zawsze jest proste, często wymaga  nadludzkiej cierpliwości i siły (którą mają tylko kobiety), ale wiedząc jak wielką moc ma nasze mleko, nie dajmy się tak łatwo oszukać “prostym w przygotowaniu mieszankom odżywczym” i zaufajmy Matce Naturze..

Życzymy powodzenia na Waszej mlecznej drodze :)

Komentarze

Skomentuj