Ból kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa to jedna z typowych i najczęstszych dolegliwości w czasie ciąży. Problem ten dotyka od 50 do 80%  ciężarnych kobiet, nawet jeśli ciąża w innych aspektach przebiega książkowo, a przyszła mama jest okazem zdrowia.

Ból kręgosłupa  może pojawić się w każdym momencie, na każdym etapie ciąży, jednakże najczęściej doskwiera przyszłym mamom pod koniec II trymestru, gdy brzuszek zaczyna rosnąć.

Ból kręgosłupa, jak każdy ból, może mieć wiele przyczyn. Może być oczywiście wynikiem wad postaw,  wcześniejszych urazów lub kiepskiej kondycji fizycznej przed ciążą. Jednakże najczęściej związany jest po prostu z tym, że powiększający się pod koniec II trymestru ciąży brzuszek powoduje nietypowe wygięcie odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa do przodu. To z kolei prowadzi do obciążenia kręgów lędźwiowo-krzyżowych. W końcowym etapie ciąży zmienia się również położenie środka ciężkości i kobieta by utrzymać równowagę nieświadomie wypina brzuch, jednocześnie zgina szyję i odchyla ramiona, napinając przy tym mięśnie okalające kręgosłup.

Do powyższych czynników dochodzi również wpływ wszechobecnych w kobiecym organizmie hormonów, a w szczególności relaksyny, której zadaniem jest przygotowanie i rozluźnienie miednicy tak, aby pomóc dziecku przyjść na świat. W ostatnim trymestrze ciąży ma również zwykle miejsce największy przyrost wagi, co również nie pomoże przy bólu kręgosłupa.

Tak więc pozornie błaha rzecz, jak ból pleców, może utrudnić codzienne funkcjonowanie przyszłej mamie. Na szczęście mamy na to kilka rad. Przestrzeganie kilku zasad w ciągu aktywnego dnia pomoże złagodzić lub pozbyć się bólu kręgosłupa zupełnie.

 

Poduszka ciążowa

 

Jeśli przyszła mama ma pozwolenie od swojego lekarza ginekologa na wykonywanie ćwiczeń fizycznych, oczywiście tych przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży, może skorzystać z wszelkiego rodzaju ćwiczeń uelastyczniających, rozluźniających i wzmacniających. Joga czy basen mają tu szerokie zastosowanie.

W ciągu typowego dnia przyszła mama powinna zwracać uwagę na zachowywanie właściwej postawy ciała, np. stojąc nie powinna przyjmować pozycji zgarbionej, a siedząc powinna mieć zawsze odparcie i nie powinna krzyżować nóg. Może sobie również pomóc trzymając nogi na pewnym podwyższeniu.

Rzeczą naturalną dla przyszłej mamy powinno być również to, że nie może dźwigać i podnosić ciężkich przedmiotów, ale przy pojawiającym się bólu kręgosłupa, należy na to zwrócić szczególną uwagę.

Wszelkie aktywności codzienne przyszła mama powinna wykonywać w wygodnym obuwiu, najlepiej płaskim, a  cięższe prace domowe, które wymagają schylania się, takie jak odkurzanie czy mycie podłóg  zlecić swojemu partnerowi.

W nocy natomiast przyszła mama powinna spać na boku (zaleca się odpoczynek na lewym– na pytanie dlaczego odpowiemy w kolejnym wpisie) na niezbyt miękkim materacu. Aby przyjąć najlepszą pozycję warto zaopatrzyć się w poduszkę ciążową, która doskonale ustabilizuje ciążący brzuszek i odciąży bolący kręgosłup, sprawiając że rano przyszła mama wstanie wypoczęta, rozluźniona i z energią na to by pięknie przeżyć nowy dzień.

Skomentuj